There are no documents to display at present.
Our Staff
Senior Leadership Team
Mr T Griffith | Headteacher |
Mr M Williams | Deputy Headteacher and Economics & Business Studies, Deputy Safeguarding Lead |
Miss E Combes | Assistant Headteacher, Music, & Deputy designated Safeguarding Lead-6th form, |
Mr S Johnson | Assistant Headteacher, History, Sociology & Deputy designated Safeguarding Lead |
Miss H Starr | Assistant Headteacher and PAL, Spanish, Deputy designated Safeguarding Lead |
Teaching Staff
Mr G Ames | Economics (Curriculum Leader) |
Mrs A Arnold | Art & Design (Co Curriculum Leader) |
Mr D Arnold | Mathematics |
Ms J Bailey | Art and Head of Year 7 |
Mrs R Barnett | Mathematics |
Mrs R Benbow | English |
Mr W Bif | RE |
Ms M Blythe | Food Technology |
Miss H Bond | PE and Head of Year 11 |
Mr R Cairns | Mathematics and Outdoor Education Lead |
Mr S Campbell | PE and NCFE Lead |
Ms G Cavagan | Geography (Curriculum Leader) |
Miss A Chesswas | Health and Social Care (Curriculum Leader), PE |
Mr L Coventry | Music (Curriculum Leader) |
Mrs S Coventry | History and Head of Year 9 |
Mr J Crawley | Mathematics |
Mrs S Crisford | Food Preparation and Nutrition (Curriculum Leader) |
Miss R Cumiskey | Music and Literacy Lead |
Mr G Cunningham | Science, Physics |
Mrs L Cunningham | Mathematics |
Mrs S Curtis | Co SENDCo |
Mrs C Dickinson | Science (Biology) |
Mrs Y Dockney | Science (Curriculum Leader), Biology |
Mrs J Duggin | Mathematics (CL) |
Ms A Edmunds | Art & Design (Co Curriculum Leader) |
Mrs N Farrance | Product Design (Subject Leader) |
Mr C Gallo | English |
Mrs V Gardner | History (Curriculum Leader) |
Ms N George | Science and Subject Leader for chemistry |
Miss C L Glendenning | Mathematics and Second i/c mathematics |
Mrs S Harris | English |
Ms A Heraud | Modern Foreign Languages |
Mr M Ho | History |
Ms A Hulse | Drama (Curriculum Leader) |
Ms N Iqbal | Science, Chemistry |
Miss E Johnson | RE (Curriculum Leader) |
Mr L Kaufman | Science, Biology |
Mr D Kilcoyne | PE and Second i/c PE |
Mr G Lane | PE |
Mrs C Lowe | Economics |
Mrs N Liddell | Computer Science (Curriculum Leader) |
Mrs L Maple | Art |
Miss E Maughan | English |
Mr J McAllen | Geography |
Mrs C Monaghan | Modern Foreign Languages and Head of Year 8 |
Mr J Moodley | Science (Chemistry) |
Mrs S Naughton | Science (Biology) |
Mrs J Nicholls | PE (Curriculum Leader) |
Mrs E Noonan | English (Curriculum Leader) |
Mrs J Norman | Co SENDCo |
Mr A Palm | Science (Physics) |
Mrs J Pethiyagoda | Psychology (Subject Leader) |
Mrs E Rhodes | English and EPQ Lead |
Mrs D Saunders | English and Second i/c English |
Miss S Scanu | Modern Foreign Languages (Curriculum Leader) |
Mr J Smith | Mathematics |
Mrs S Smith | Mathematics |
Miss J Spooner | PE & Health and Social Care |
Miss B Stewart | Science (Chemistry) |
Miss M Sweeney | RE, Sociology and Head of 6th Form |
Mrs B Thompson | Food Technology |
Miss M Tingle | Drama and Head of Year 10 |
Mr I Watkins | Computer Science |
Mrs R White | Geography |
Mr N Wiggett | Science and Subject Leader for physics |
Ms J Wileman | History |
Mrs S Willis | Interventions teacher |
Miss J Wood | Modern Foreign Languages |
Mr J Worrall | Mathematics |
Mrs K Wride | Geography |
Mrs S Youd |
Product Design |
Support Staff
Mr A Aust | Reprographics Manager |
Mrs E Bester | Inclusion and SEMH Lead |
Mrs L J Bottom | Admissions Officer |
Mrs S Breidenstein | Cover Lead |
Mrs G Brockman | Administrative Officer (Student Support) |
Mr R Bullock | Head of ICT and Estates |
Mrs K Carpenter | Reception |
Ms C Cirio | Learning Support Assistant |
Mrs M Chambers | HR Assistant (Bonitas) |
Miss C Chow | Finance |
Ms T Cole | Science Technician (Chemistry) |
Mr I Cox | Data Administrator |
Mr P Crowhurst | Science Technician (Physics) |
Mrs S Davies | Acting Finance and Operations Manager |
Mrs D Deykin | Head of Governance |
Mrs Y Edgecock | Student Support Officer |
Mrs J Edwards | Examinations Officer |
Mrs M Elcock | Learning Support Assistant |
Mrs S Emery | Learning Mentor |
Mrs A Fatima | Learning Support Assistant |
Mrs M Fisher | Attendance Officer |
Mr E Ganzagan | Network Support Assistant |
Mrs E Gingell | Office Supervisor |
Mrs C Greeves | Assistant Head of Sixth Form |
Mrs K Gurunathan | Cover Supervisor |
Mrs J Hargreaves | Curriculum Assistant (PE) |
Mrs L Hutson | Learning Support Assistant |
Mrs D Jeffers | Headteacher’s PA |
Mr L Jeffers | Design Technology Technician |
Mrs N Jones | SEND Administrative Assistant |
Mr A Laws | Chaplaincy Team Leader |
Mrs L Maple | Art Technician |
Mrs J McBain | Designated Safeguarding Lead |
Mrs C Measures | Midday Supervisor |
Mrs H Nestle-Fox | Exams manager |
Ms J Newman | Learning Support Assistant |
Mrs E Nicklen | Learning Support Assistant |
Mr B N’Guessan | Science Technician (Biology) |
Miss L Oblein | Learning Resource Centre Manager and Work Experience Coordinator |
Mrs G Perrier | Administrative Assistant (Finance) |
Mr G Plumley | Site Manager |
Miss K Rani | Learning Support Assistant |
Mr C M Russell | Site Controller |
Mrs M Scarrott | Learning Support Assistant |
Mrs C Thomas | Reception |
Mr M Thomas | SIMS and Data Manager |
Ms A Thornton | Finance |
Mrs C Tucker | Midday Supervisor |
Mrs V Turrell | Curriculum Assistant (Mathematics) |
Mrs J Tyler | Learning Support Assistant |
Mrs M Van De Gender | Learning Support Assistant |
Mrs G Webb | Higher Level Teaching Assistant and LSA Coordinator |
Mr L Witts | Site Controller |
Mr A Wood | Learning Support Assistant |
Mr A Woods | Network Administrator |
Mrs H Wraight | Food Technology Technician |
Mrs L Worth | Student Support Officer |