SENIOR MANAGEMENT
 
Mrs B Stevens Headteacher
Mr M Williams Deputy Headteacher and Economics & Business Studies
Designated Child Protection and Safeguarding Lead
Mr S Johnson Assistant Headteacher, History and RE
Miss E Combes Assistant Headteacher and Music
Miss H Starr Assistant Headteacher and RE, Citizenship & PSHEE Designated Child Protection and Safeguarding Lead

TEACHING STAFF
 
Mrs P Adams Mathematics
Mrs N Aitken Food Technology (Subject Leader)
Mr G Ames Economics (Curriculum Leader)
Mrs A Arnold Art & Design
Mrs A Azzopardi Modern Foreign Languages, English and Literacy Coordinator
Miss J Bailey Art
Mrs R Benbow English/Head of Year 7
Miss H Bond PE and Head of Year 11
Mrs M Blythe Food Technology
Mr S Campbell PE
Miss G Cavagan Geography (Curriculum Leader)
Ms J Cooze English
Mr L Coventry Music (Curriculum Leader)
Mrs S Coventry History and Head of Year 9
Miss R Cumiskey Music
Mr G Cunningham Science, Physics (Subject leader)
Mrs L Cunningham Mathematics (Curriculum Leader)
Mrs S Deakin Health & Social Care (Subject Leader)
Miss E Delahunty Modern Foreign Languages
Mrs C Dickinson Science (Biology)
Mrs Y Dockney Science (Curriculum Leader), Biology (Subject Leader)
Mrs J Drummond Learning and Behaviour Support
Ms A M Edmunds Director of Visual Arts and Art and Design (Curriculum Leader)
Miss P Evans Geography
Mrs N Farrance Product Design (Subject Leader)
Mrs V Gardner History (Curriculum Leader)
Miss C L Glendenning Mathematics
Mrs A A Gliniecka Mathematics
Mrs P Gough PE, Geography
Mr T Harding Chemistry (Subject Leader)
Mrs S Harris English
Ms A Hulse Drama (Curriculum Leader), RE
Miss E Johnson RE
Mr S Johnson History and RE
Mrs C Lewendon Geography, Economics
Mrs N Liddell Computer Science
Miss R Lumley Mathematics
Mrs F Mair Food Technology
Mrs L Maple Art
Miss E Maughan English
Mr J McCoy PE and Head of Year 8
Ms L Mexa English
Mr M Meyer Mathematics
Mrs C Monaghan Modern Foreign Languages and Head of Year 10
Mrs S Naughton Science (Biology)
Mr S Netherway PE
Mrs J R Nicholls PE (Curriculum Leader)
Mrs H Nield Science (Chemistry)
Mrs E Noonan English (Curriculum Leader)
Mrs A Perry Mathematics
Mrs J Pethiyagoda Psychology (Subject Leader)
Ms F Randall English
Mrs E Rhodes English and Sixth Form Academic Advisor
Mr R Sacristan Martin Computer Science (Curriculum Leader)
Mrs D Saunders English
Miss S Scanu Modern Foreign Languages (Curriculum Leader)
Mrs A Scott Joint SENDCo
Mrs S Smith Mathematics
Miss M Sweeney Head of Sixth Form and RE
Mr L Tattersall Science (Chemistry)
Dr G Tennant Mathematics
Mrs S Thompson Drama
Ms J Tidmarsh Joint SENDCo
Mrs R White Geography
Mr N Wiggett Science (Physics)
Ms J Wileman History, RE
Mrs J Williams Art
Mrs M Williams Product Design
Miss T Williams Science (Biology)
Mrs K Wride Geography
Mrs S Youd Product Design

SUPPORT STAFF
 
Mrs L J Bottom Admissions and Attendance Officer
Mrs L Branigan Finance Assistant (Bonitas)
Mrs G Brockman Administrative Officer (Student Support)
Mrs C Brombley Finance Manager
Mrs J Brookfield Curriculum Assistant (PE)
Mr A Brown School Chaplain/Youth Pastor - Volunteer
Mrs R Bryan Learning Support Assistant
Mr P Buckingham Reprographics Manager
Mrs H Carless Administrative Officer (SEND)
Mrs K Carpenter Administrative Assistant (Reception)
Mrs M Chambers HR Assistant (Bonitas)
Ms C Cirio Learning Support Assistant
Mr I Cox Data Administrator
Mr P Crowhurst Science Technician (Physics)
Miss D Deykin Clerk to Governors
Mrs J Edwards Examinations Assistant
Miss H Elliot Learning Support Assistant
Mrs S Emery Learning Support Assistant
Mrs W A Gare Administrative Officer
Mrs C Greeves Assistant Head of Sixth Form and Examinations Manager
Mrs S Hayfron-Acquah Learning Support Assistant
Mr N Hill Cover Supervisor
Mrs L Hutson Learning Support Assistant
IT Support Bonitas IT Services
Mrs D Jeffers Headteacher's PA
Mrs L Maple Art Technician
Mr J Martyn Learning Support Assistant
Mrs L McMinigal Learning Support Assistant
Mrs C Measures Lunchtime Supervisor
Mrs C Moir Head of Finance and Operations
Mrs C A Munday Administrative Officer (School Office)
Mrs E Newall Food Technology Technician
Ms J Newman Learning Support Assistant
Mr B N’Guessan Science Technician (Biology)
Mrs C Oblein Higher Level Teaching Assistant
Miss L Oblein Learning Resource Centre Manager and Work Experience Coordinator
Mrs G Perrier Administrative Assistant (Finance)
Mr I Robson Product Design Technician
Mr C M Russell Site Controller
Ms R Sarret Science technician (Chemistry)
Mr S Sinclair Site Manager
Mr M Thomas SIMS and Data Manager
Mrs C Tucker Lunchtime Supervisor
Mrs V Turrell Curriculum Assistant (Mathematics)
Mrs G Webb Higher Level Teaching Assistant and LSA Coordinator
Mrs S Winter Learning Support Assistant
Mr L Witts Site Controller
Mr A Wood Learning Support Assistant
Mrs J Yung Pupil Premium Coordinator