SENIOR MANAGEMENT
 
Mrs B Stevens Headteacher
Mr M Williams Deputy Headteacher and Economics & Business Studies
Mr S Johnson Assistant Headteacher
Miss E Combes Assistant Headteacher, Music and Head of KS5
Miss H Starr Assistant Headteacher and RE
Miss N Bermejo Associate Assistant Headteacher

TEACHING STAFF
 
Mrs N Aitken Design & Technology (Food)
Mr G Ames Economics & Business Studies (Curriculum Leader)
Mrs A Arnold Art & Design and Achievement Director/ Head of Year 12/13
Mrs A Azzopardi Modern Foreign Languages
Mrs D Baker PE and English
Mrs H Bamford Drama
Mrs A Beattie Science (Biology)
Miss N Bermejo Modern Foreign Languages (Curriculum Leader)
Mr A Bird Design & Technology
Miss H Bond PE and Head of Year 10
Mr G Burrows Science (Curriculum Leader)
Mr R Cameron Science (Physics)
Miss G Cavagan Geography (Curriculum Leader)
Mrs A D Chambers Science (Chemistry)
Miss R Cooke Mathematics
Miss R Cumiskey Music
Mr G Cunningham Science (Physics)
Mrs L J Cunningham Mathematics (Curriculum Leader)
Mr A Dax ICT (Curriculum Leader)
Miss R Deakin English/Head of Year 11
Mrs S Deakin Health & Social Care and Achievement Director/Head of Year 7
Mrs C Dickinson Science (Biology)
Mrs Y Dockney Science (Biology)
Mr C Drummond PE (Achievement Director and Head of Year 9)
Mrs J Drummond English, Special Needs and Behaviour Support
Ms A M Edmunds Director of Visual Arts and Art and Design (Curriculum Leader)
Miss P Evans Geography
Mr C Faherty Design & Technology
Miss C L Glendenning Mathematics
Mrs A A Gliniecka Mathematics
Mrs C Glover Design & Technology (Head of Graphics)
Dr P Goldring Science (Chemistry)
Mrs P Gough PE, Drama
Mrs D Hartley Teacher in charge of Economics
Miss A Hulse Drama (Curriculum Leader)
Miss E Johnson RE
Mr S Johnson RE
Mrs C M Johnstone Mathematics
Mr D Kuczynski Physics
Mr S Ling-Winston ICT
Ms L Mexa English, Drama
Miss S Mills Drama
Mrs C Monaghan Modern Foreign Languages
Mr D Morriss PE, Mathematics and Head of Year 8
Mrs J R Nicholls PE (Curriculum Leader)
Mrs E Noonan English (Curriculum Leader)
Mrs A O'Brien-White English
Mrs A Perry Mathematics
Mrs J Pethiyagoda Psychology
Miss S Potter History
Mr S Poulton PE
Mrs K Rentell Design & Technology (Food) and Curriculum Leader
Mr M Reskalla Design & Technology
Mrs E Rhodes English and Achievement Director/Head of Year
Mrs D Saunders English
Miss S Scanu Modern Foreign Languages
Mrs A Scott Joint SENDCo/English
Mrs Y Scott Lead Practitioner Mathematics
Mrs S Smith Mathematics
Miss H Starkey Director of Music
Miss M Sweeney RE (Curriculum Leader)
Mrs J Teather History, RE
Ms J Tidmarsh Joint SENDCo/English
Mrs P Wells Mathematics
Mrs R White Geography
Mr N Wiggett Science
Ms E Wigley Textiles
Mrs K Wride Geography
Ms K Wright History (Curriculum Leader)

SUPPORT STAFF
 
Mrs L J Bottom Admissions and Attendance Officer
Mrs G Brockman Administrative Officer
Mrs C Brombley Finance & Personnel Officer
Mrs J Brookfield Curriculum Assistant (PE) and Learning Support Assistant
Mrs R Bryan Learning Support Assistant
Mr P Buckingham Reprographics Manager
Ms R Calvet Sarret Science Technician (Chemistry)
Mrs K Carpenter Receptionist
Miss S Castle Learning Resource Centre Manager
Mrs J Clark Learning Support Assistant
Mr J Clifford Teaching Support Assistant
Mr G Coates DT Technician
Mr R Davies Science Technician (Physics)
Mrs J Edwards Examinations Assistant
Mrs S Emery Learning Support Assistant
Mrs W A Gare Administrative Officer
Mrs C Greeves Exams Officer & UCAS Coordintator
Miss A Hawkes Study Supervisor
Mrs S Hayfron-Acquah Learning Support Assistant
Mrs L Hutson Learning Support Assistant
Mrs D Jeffers Headteacher's PA
Mrs L Maple Art Technician
Mrs C Macbeth SEN Administrator
Mrs L McMinigal Learning Support Assistant
Mrs C Measures Lunchtime Supervisor
Mrs C Moir Finance and Resource Manager
Mrs C A Munday Administrative Officer
Mr B N’Guessan Science Technician (Biology)
Ms J Newman Learning Support Assistant
Mrs C Oblein Learning Support Assistant
Miss L Oblein Learning Support Assistant
Mrs C Pandya Administrative Officer
Mrs L Parker Learning Support Assistant
Mrs V Penfold Network & Systems Manager
Mrs G Perrier Finance Assistant
Mrs A Perrins Food & Textiles Technician
Mrs C Peyton Learning Support Assistant
Ms S Richardson SIMS Development Manager and Data Analyst
Mr C M Russell Site Controller
Mr S Sinclair Site Manager
Mrs H Taank Administrative/Data Officer
Mrs C Tucker Lunchtime Supervisor
Mrs V Turrell Curriculum Assistant (Mathematics)
Mrs A van Daalen Network Assistant
Mrs G Webb Learning Support Assistant
Mrs S Winter Learning Support Assistant
Mr L Witts Site Controller
Mr A Wood Learning Support Assistant
Mr A Woods Assistant Network Manager
Mrs J Yung Admin Assistant Pupil Premium